Bruce Fife, Cud mąki kokosowej

Od kiedy tylko pamiętam, razem z moim jednym bratem mamy, mówiąc kolokwialnie, kompletnego fioła na punkcie wszystkiego co związane jest z kokosem. Wszelkie kokosowe produkty prędzej czy później muszą się u nas pojawić. Dlatego też w mojej domowej biblioteczce znalazła się książka Bruce Fife`a pod tytułem „Cud mąki kokosowej”. A w mojej kuchni już niedługo zagości tytułowy bohater tego dzieła.

Książka „Cud mąki kokosowej” jest idealną pozycją przede wszystkim dla diabetyków, alergików, oraz osób będących na diecie odchudzającej. Jednakże jest to również wartościowe dzieło dla osób pragnących zdrowo się odżywiać, a przy tym nie rezygnować z różnorakich słodkości. A ponadto spożywać zdrowszy chleb oraz więcej błonnika w daniach głównych – tak, dobrze czytacie! Mąkę kokosową można dodawać nawet do spaghetti!

Mąka kokosowa jest dużo bardziej zdrowsza od zwykłej pszennej. Przede wszystkim ma więcej białka niż mąka pszenna oraz zawiera dziesięć razy więcej błonnika, który jest bardzo ważny dla naszego organizmu, a według obserwacji Bruce`a Fife spożywamy go w niewystarczającej ilości.

Tak dobry skład mąki kokosowej jest także ogromnym plusem dla osób będących na diecie nisko węglowodanowej. Mąka ta jest także doskonałym wyborem dla alergików, ponieważ w przeciwieństwie do innych mąk, nie zawiera szkodliwego dla nich glutenu. Również cukrzycy mogą być szczęśliwi, ponieważ błonnik kokosowy skutecznie reguluje poziom cukru i insuliny we krwi.

Ale tak naprawdę mąkę kokosową powinniśmy spożywać wszyscy, jeśli chcemy ochronić się przed różnymi chorobami takimi jak zawały serca czy wylewy. Jak czytamy w opisie książki – mąka kokosowa ”działa (…) niczym miotła, usuwając z przewodu pokarmowego uboczne produkty przemiany materii, a to skutecznie zapobiega powstawaniu komórek rakowych.”

Bruce Fife w swojej książce nie ograniczył się jedynie do zachwalania wszelkich pozytywów samej mąki kokosowej, lecz także zachęca czytelnika do sięgnięcia po takie produkty jak olej kokosowy czy mleczko kokosowe, które są najlepszym zamiennikiem dla normalnego oleju czy zawierającej sporą ilość tłuszczu śmietany.

Książka „Cud mąki kokosowe” to nie tylko same suche fakty, ale również propozycje smakowitych przepisów. Na sam ich widok ślinka cieknie! Na dodatek żaden z nich nie zawiera pszenicy, glutenu, słodzików, soi, złych tłuszczy, ale też zwykłego cukru – Fifie do słodzenia wykorzystuje naturalną słodycz jaką jest stewia.

Ale jest mały haczyk – nie próbujcie z nic korzystać zanim nie przeczytacie całej książki, ponieważ mąka kokosowa wymaga wyjątkowego traktowania, o czym przekonacie się czytając dzieło Bruce`a Fife – „Cud mąki kokosowej”. Jeśli korzystalibyście z mąki kokosowej tak samo jak ze zwykłej, to ponieślibyście sromotną kulinarną klęskę.

Jak widzicie – kokos to samo zdrowie, a przy okazji istna rozkosz dla podniebienia! I mimo, że trzeba nauczyć się z nią „obchodzić”, uważam, że naprawdę warto ją wypróbować – dla zdrowia, dla smaku oraz samej radości płynące z tych dwóch aspektów…  A w celu zdobycia wiedzy na jej temat polecam lekturę dzieła Bruce Fife pod tytułem „Cud mąki kokosowej”, które jest naprawdę wartościową pozycją. 

http://www.studioastro.pl/

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Studia Astropsychologii, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

35 komentarzy

 1. „Przede wszystkim ma więcej białka niż mąka pszenna oraz zawiera dziesięć razy więcej błonnika, który jest bardzo ważny dla naszego organizmu, a według obserwacji Bruce’a Fife spożywamy go w niewystarczającej ilości.” I to jednak nie jest wcale takie dobre, bo ktoś, kto spożywa produkty bogate w błonnik i białko, przy użyciu mąki kokosowej będzie miał ich w nadmiarze. Mąka jest jakby bazowym składnikiem wielu potraw, więc to dodatki, uzupełnienie przeważnie są bogate w inne składniki. :) Ja nie wiem, czy spróbuję tej mąki, nie jestem do niej przekonana.

  1. Książka zawiera informację ile błonnika powinniśmy spożywać oraz tabelkę z wymienionymi produktami, które mają spora jego ilość, można ją przejrzeć i ocenić czy na pewno spożywamy jego odpowiednią ilość :) Nie trzeba też wykorzystywać w całości mąki kokosowej, a jedynie właśnie może być takim „dodatkiem” do mąki zwykłej :) czasami wystarcza już mala ilość mąki kokosowej, żeby polepszyć swoje potrawy :)

  2. Pod warunkiem, że rzeczywiście polepszy. Jak jakimś cudem trafi do mojej kuchni to spróbuję z nią coś upiec. Ale wątpię. „Śmierdzi mi tu” reklamą, bo żaden produkt nie ma samych pozytywów. Chyba, że w książce została przedstawiona jakaś wada spożywania tej mąki?

  3. Wadą jest to, ze jeśli użyjesz ją po swojemu to może wyjść Ci kompletna klapa :) Przy używaniu mąki kokosowej trzeba być bardzo dokładnym – odmierzać jej odpowiednie ilości etc., ale w książce jest to wszystko świetnie wytłumaczone :)

  4. No tylko tej nie można wykorzystywać tak jak normalnej mąki :) Tak jak pisałam – wymaga wyjątkowego traktowania :) A o skutkach źle spożywanej mąki niestety nic nie pamiętam, więc albo nie było.. albo mi to uleciało z głowy. ;) Jeśli to drugie, najprawdopodobniej nie było to nic istotnego, bo inaczej na pewno bym zapamiętała :)

  5. „Pomimo że wyglądem i fakturą przypomina mąkę pszenną, jednak w połączeniu z innymi składnikami receptur nie zachowuje się tak samo. Dlatego też nie można użyć wyłącznie jej w przepisach, które pisane są z myślą o mące pszennej. W mące kokosowej nie ma glutenu, składnika ważnego dla pieczenia chleba. Gluten jest w wypiekach niezbędny, gdyż sprawia, że ciasto jest plastyczne, dzięki czemu więzi bąbelki powietrza, co nadaje pszennemu chlebowi charakterystyczną, lekką konsystencję.”
   Dziękuję bardzo, zrezygnuję z mąki kokosowej, a zacznę jeść więcej pomidorów i innych warzyw ;)

  6. Dlatego mówiłam o wyjątkowym traktowaniu – Bruce tak stworzył przepisy, że chleb i tak jest smaczny, lekki i plastyczny… mimo, że nie ma w nim glutenu :) Zresztą o wszystkim będę jeszcze pisać w styczniowym cyklu – może wtedy się przekonasz do mąki kokosowej :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *