Sara Antczak – Klatka

Kiedy skończyłam czytać książkę „Klatka” autorstwa Sary Antczak zdołałam jedynie głęboko odetchnąć i żałosnym głosem powiedzieć „masakra!” Byłam wstrząśnięta do granic możliwości. Mimo, że książka nie należy do gatunków takich jak horror czy thriller po moim całym ciele nieustannie krążyły ciarki.

A z pozoru to taka zwykła książka o studentach z Wrocławiu! Nic nadzwyczajnego ani nowego – alkohol, narkotyki, seks i próba przebrnięcia przez studia. Jednakże „Klatka” ma w sobie coś takiego, że nie będziecie mogli się od niej oderwać nawet przez chwilę i to już od pierwszego zdania! Jak nie czytam na ogół książek w autobusie na trasie Warszawa – Przasnysz, tak teraz przez całą podróż dosłownie pochłonęłam dzieło Sary Antczak! Język jakim się posługuje autorka jest w jakiś sposób intrygujący, niezwykły, a jednocześnie prosty oraz łatwy w odbiorze. Mimo trudnego tematu lektura „Klatki” jest czystą przyjemnością. Jednym zdaniem – kunszt pisarki na najwyższym poziomie! A wiecie co jest jej największym atutem „Klatki”? Sara Antczak przedstawiła w swoim dziele prawdziwy, namacalny świat. Historia, którą stworzyła polska autorka może zdarzyć się naprawdę, każdemu z nas. I niekoniecznie tylko studentom. Jesteście ciekawi dlaczego? Sięgnijcie po „Klatkę” a wszystko okaże się jasne.

Początkowo rzeczywiście jest zwyczajnie, ot takie perypetie młodych ludzi, którzy postanawiają jednak po szkole średniej kontynuować naukę, a przy okazji podjąć się zadania jakim jest usamodzielnienie się. Oczywiście to nie przeszkadza im w codziennym imprezowaniu, olewaniu nauki i nie myśleniem o przyszłości. Zdarzają się wyjątki, to fakt. Ale jak to się mówi? Wyjątki potwierdzają regułę.

Jednakże sielanka i słodki smak wolności powoli mija. Pojawia się coraz więcej problemów, a życie zamiast jakichkolwiek sensownych perspektyw daje porządnego kopa w tyłek. Tłumione emocje, narastające konflikty, nienawiść, zazdrość i cztery ściany akademika, które stają się piekłem, klatką bez wyjścia, a nie wybawieniem od szarej rzeczywistości czy koszmarów z przeszłości…

Sara Antczak stworzyła świetną książkę, która naprawdę jest warta polecania i przeczytania. Kiedy zaczęłam czytać „Klatkę” byłam pewna, że później dam ją do przeczytania swojemu chłopakowi. Jednak musiałam odpuścić sobie ten cudowny pomysł. Raczej nie chcę widzieć ukochanego zdołowanego i zamkniętego w sobie z powodu tak ciężkiej i trudnej do przełknięcia książki. To nie jest proste dzieło, które można polecić każdemu. To książka dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach i silnej psychice… Albo dla takich masochistycznych czytelników jak na przykład ja… ;)

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *