Sekret Marii, Laura Baldini, Maria Montessori

Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori – Laura Baldini

Książka „Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori” autorstwa Laury Baldini dosyć długo czekała aż po nią sięgnę. Cieszę się, że wreszcie znalazłam na nią czas, ponieważ całkowicie mnie oczarowała.

 

Laura Baldini stworzyła intrygującą powieść historyczną inspirowaną biografią bardzo ciekawej postaci jaką jest Maria Montessori. Autorka już na samym początku zdobyła moje serce pięknym słownictwem i dopracowanym stylem pisania. Porywająca fabuła była dla mnie wisienką na torcie. Gdyby czas mi pozwolił, to pochłonęłabym tę pozycję na raz. Jednak obowiązki sprawiły, że delektowałam się tą lekturą, co też miało swoje plusy.

 

Laura Baldini swoją opowieść rozpoczęła od momentu, gdy młoda Maria zdecydowała się studiować medycynę. Poruszyła wówczas kwestię z jakimi trudnościami musiała wówczas walczyć kobieta chcąca się kształcić i rozwijać pod względem zawodowym. Wskazała również drogę Marii do objęcia posady na dziecięcym oddziale kliniki psychiatrycznej oraz odkrycia sekretu dobrego dzieciństwa. Kobieta z ogromną pasją i wiarą angażowała się w swoje badania. Nie poddawała się, nawet gdy większość wątpiła w ich sens. Nie spoczywała na laurach, dopóki nie udowodniła, że jej metody przynoszą spektakularne efekty.

 

„Stworzę metodę, która w zasadniczy sposób różnić się będzie od wszystkich pozostałych. Pokażę światu, jak należy postępować z dziećmi, i będę apelowała o to, by wszystkie dzieci traktowano z szacunkiem.”

 

Chociaż autorka w posłowiu wspomina, że trudno dowiedzieć się czegokolwiek o życiu prywatnym Marii, to również takich wątków w tej powieści nie brakuje. Pokazują one z czego postanowiła zrezygnować, aby móc rozwijać swoją karierę zawodową żyjąc w czasach, gdy kobiety nie miały takich samych praw jak mężczyźni. Będąc w liceum pisałam pracę na temat emancypacji kobiet w XIX wieku, więc ten motyw powieści „Sekret Marii” bardzo mnie zainteresował.

 

„Prawa kobiet powinny leżeć w interesie wszystkich – odparła Maria z powagą. – Zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jedynie wtedy, gdy obu płciom będzie się dobrze wiodło, będziemy mogli żyć w zgodzie.”

 

Na słowa uznania zasługuje również piękna okładka, która od razu przykuwa uwagę i jest niezmiernie przyjemna dla oka. Chciałabym, aby na polskim rynku pojawiało się więcej tak wspaniale wydanych książek z równie cudowną zawartością.

 

Ogromnie się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę. Czułam, że może mi się spodobać, a okazało się, że wręcz przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania. Jestem nią zachwycona i zdecydowanie polecam.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Znak, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *