Pamięć jest bardzo ważna i odgrywa wielką rolę życiu. W codziennych czynnościach w domu, w pracy czy w jakimkolwiek innym miejscu potrzebujemy pamiętać co powinniśmy robić, jakie mamy plany, marzenia czy obowiązki. Od zawsze starałam się dbać o swoją pamięć i byłam zaniepokojona nawet gdy zapominałam co robiłam poprzedniego dnia. W miarę możliwości prowadzę także pamiętnik. W razie gdybym częściej zapominała ważniejsze chwile w moim życiu będą mogła go otworzyć i przypomnieć sobie wiele pięknych, a także i tych mniej przyjemnych chwil. Wspomnienia są dla mnie niezwykle istotne. Lubię każdego dnia przypominać sobie różnych ludzi, których miałam okazję poznać czy różne sytuacje, których doświadczyłam. Dlatego też pamięć jest dla mnie tak bardzo cenna.

 

Nie wyobrażam sobie, żebym każdego dnia budziła się z wielką luką w pamięci, tak wielką, że nie wiedziałabym kim jest człowiek w łóżku obok mnie, tak ogromną, że nie wiedziałabym kim sama jestem. Być może dlatego zaintrygowała mnie książka „Zanim Zasnę” S.J. Watsona, gdzie główna bohaterka musi się mierzyć z taką sytuacją każdego dnia.  Budzi się jako dwudziestokilkuletnia dziewczyna w obcym dla siebie ciele ponad czterdziestoletniej kobiety obok mężczyzny, który  twierdzi że jest jej mężem o imieniu Ben.

 

Christine cierpi od około dwudziestu lat na amnezję. Jednak ma lekarza, dzięki któremu zaczyna pisać pamiętnik, zaczyna łączyć całe swoje życie w całość i dzięki temu dowiaduje się, że ma syna, przyjaciółkę i wreszcie udaje się jej odkryć prawdę. Niezwykle wstrząsającą prawdę. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się będzie aż tak niewiarygodna. Pod koniec domyślałam się wszystkiego, ale mimo to kiedy zostały udowodnione moje przypuszczenia zaskoczenie nadal mi towarzyszyło. Życie jednak nie zawsze jest takie proste jak nam się wydaje i o tym właśnie przekonała się główna bohaterka.

 

„Zanim zasnę” jest książką psychologiczną dotykającą problemu amnezji a przy tym posiadającą oryginalną i intrygującą fabułę z elementami thrillera. Trzymała mnie w napięciu przez cały czas, a po przeczytaniu wiem, że zostanie w mojej pamięci na bardzo długo, o ile nie na zawsze. Polecam ją wszystkim z czystym sercem!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *