Kobiety nieidealne. Magda

Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles – Kobiety nieidealne. Magda

Pokochałam książki Emily Giffin, ale po przeczytaniu pięciu powieści tej autorki, w których porusza naprawdę trudne tematy, potrzebowałam czegoś lekkiego, zabawnego i odprężającego. Postanowiłam sięgnąć po książkę „Kobiety nieidealne. Magda”, która stanowi pierwszą pozycję z cyklu stworzonego przez dwie przyjaciółki – Magdalenę Kawkę i Małgorzatę Hayles.

Nie będę za bardzo zdradzać fabuły, aby nie pozbawiać Was dodatkowej frajdy z czytania. Wspomnę jedynie, że podczas lektury tej książki poznacie cztery nieidealne, ale za to wyjątkowe kobiety. Mimo różnicy charakterów oraz doświadczeń życiowych tworzą grupę wspaniałych przyjaciółek, które razem poradzą sobie nawet w najgorszych sytuacjach. Przeanalizowanie problemu z czterech różnych punktów widzenia i to przy butelce wina (albo kilku) musi przynieść dobre rozwiązanie, nieprawdaż?

Chociaż w pierwszej książce z cyklu pojawiają się wszystkie bohaterki, to autorki główną uwagę skupiły na jednej z nich – Magdzie. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że dogłębnie poznajemy jej historię, motywy jakimi się kieruje w danych sytuacjach, jak również uczucia jej wówczas towarzyszące. Kolejny tom poświęcony będzie Izie, a dwa następne – Joannie i Baśce.

AUTENTYCZNOŚĆ I ŚWIETNE POCZUCIE HUMORU

Ostatnio w mediach społecznościowych często mówi się o byciu prawdziwym i wiarygodnym. Ludzie zaczęli mówić „stop” chorobliwemu dążeniu do ideału albo udawaniu, że się ma perfekcyjne życie rodem z Instagrama. Stworzone przez autorki kobiety są przede wszystkim właśnie autentyczne – potrafią popełniać błędy w każdym aspekcie swojego życia, nie zawsze mają czas na pójście do fryzjera i zdarza się im chodzić z obdrapanym lakierem na paznokciach. Porażki w wychowaniu dziecka również nie są im obce. A jeśli chodzi o związki z mężczyznami? O tym, to już lepiej sami przeczytajcie.

Bardzo mi się podoba, że bohaterki cyklu „Kobiety nieidealne” są takie… prawdziwe. Ale nie ukrywam, że autorki najbardziej „kupiły” mnie świetnym poczuciem humoru, totalnie trafiającym w mój gust. Tuż po rozpoczęciu lektury trafiłam na fragment, który koniecznie musiałam pokazać przyjaciółce, bo tak mnie rozśmieszył. Kiedy kilka dni później zapytała mnie jak podoba mi się ta książka, wspomniałam, że ten cytat był właśnie z niej, na co ona – „Oo to z niej? No to fajna 😂😂”.

Co ważne, autorki zachowały balans między sytuacjami zabawnymi, a tymi smutnymi czy poważnymi wymagającymi chwili refleksji. Wszystkie cztery przyjaciółki są inteligentne i potrafią wyczuć, kiedy można sobie zażartować, a kiedy należy skupić się na ważniejszych sprawach. To kolejny plus pierwszej części „Kobiet nieidealnych”. Za każdym razem, kiedy sięgam po lekkie pozycje literackie towarzyszy mi obawa, że będą napisane w sposób infantylny, a fabuła będzie banalna bądź przekoloryzowana. Na szczęście napisana przez Magdalenę Kawkę oraz Małgorzatę Hayles książka jest bardzo mądra, nieszablonowa i pokazująca, że nie trzeba być idealnym, aby być wyjątkowym.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Replika, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *