Księga dwóch dróg, Jodi Picoult

Księga dwóch dróg – Jodi Picoult

 

Jestem ogromną wielbicielką twórczości Jodi Picoult, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po jej najnowszą książkę pod tytułem „Księga dwóch dróg”.

 

Zawód głównej bohaterki powieści „Księga dwóch dróg” jest nietypowy. Dawn Edelstein jest bowiem doulą od umierania. Pomaga ludziom uporządkować ich sprawy przed śmiercią i oswoić się z tym, co ich czeka. Gdy tego chcą, towarzyszy im w ostatnich dniach życia, będąc przy tym gotową na spełnianie najbardziej dziwnych zachcianek. Wspiera także bliskich tych osób. Jednak pewne wydarzenia sprawiają, że ona sama musi rozliczyć się ze swoją przeszłością i odbyć istną podróż sentymentalną. Wyprawa ta jest mocno związana z Egiptem, dawną miłością, pasją i wymarzoną karierą, a także tytułową Księgą Dwóch Dróg.

 

Uwielbiam powieści obyczajowe Jodi Picoult za to, że są doszlifowane w każdym calu. Autorka w swoich książkach za każdym razem porusza ważne, choć trudne tematy. Historie, które tworzy, są nietuzinkowe i skłaniające do myślenia. Nie brakuje w nich emocji i wartościowego przekazu. Tak też jest w przypadku „Księgi dwóch dróg”. Przede wszystkim podoba mi się w jaki sposób Jodi Picoult poruszyła kwestię śmiertelności, a także wpływu przeznaczenia i podejmowanych przez nas decyzji na nasze życie.

 

Dopracowany styl, niszowe tematy

 

Jestem również pod wrażeniem w jak ciekawy sposób udało się jej przedstawić motyw dotyczący starożytnego Egiptu, wykopalisk, hieroglifów oraz tytułowej Księgi Dwóch Dróg. Zaskoczyły mnie także fragmenty dotyczącymi fizyki kwantowej oraz świadomości wielowymiarowej. Odnoszę wrażenie, że dla autorki żadna tematyka nie jest straszna. Wyraźnie widać, że nie obawia się poruszać w swoich powieściach niszowych aspektów. Według mnie to ogromny plus. Tym bardziej, że właśnie szczególnie w przypadku takich kwestii widać jak autorka przykłada się do swojej pracy. Dba, aby wszystko było dopracowane i naprawdę dobrze napisane.

 

Lektura powieści jest czystą przyjemnością za sprawą znakomitego kunsztu pisarskiego autorki. W książce nie brakuje trafnych obserwacji opisanych w tak świetny sposób, że aż szkoda nie zanotować sobie pewnych fragmentów czy chociażby tych zacytowanych słów nieznanego autora:

 

>> Życie zapytało śmierć: „Dlaczego ludzie kochają mnie, a nienawidzą ciebie?”. „Ponieważ jesteś pięknym kłamstwem, a ja bolesną prawdą”, odpowiedziała śmierć. <<

 

Szkoda tylko, że Wydawnictwo Prószyński i S-ka zdecydowało się na zmianę oprawy graficznej książķi. Mam już sporą kolekcję pozostałych powieści Jodi Picoult wydanych w jednym stylu i bardzo mi się on podobał. Wolałabym, żeby wszystkie były wykonane w taki sposób. Jednak kwestie wizualne są sprawą drugorzędną, najważniejsza jest treść książki, a ją uważam za wartą uwagi. „Księga dwóch dróg” nie będzie moją ulubioną powieścią Jodi Picoult, ale uważam, że to kolejna naprawdę dobra książka spod pióra tej autorki.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i S-ka, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *