http://www.proszynski.pl/images/media/products/kochanie.chce.Ci.powiedziec.jpg

 

Przezwyciężyć wojnę miłością..

 

A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

(Alan Alexander Milne – „Kubuś Puchatek”)

 

Nadchodzi pierwsza wojna światowa. Mężczyźni wyruszają na front walczyć za ojczyznę, a ich kobiety zostają, aby zajmować się domem i oczekiwać w nadziei na powrót swoich ukochanych. Ale czy w tak okrutnych czasach istnieje miłość, czy jest jeszcze na nią miejsce? Czy zamiast niej dominują jedynie uczucia takie jak litość i nienawiść?

 

Powieść Louisy Young „Kochanie, chcę ci powiedzieć” opisuje historie bohaterów żyjących w latach 1914-1918 z niezwykłą wrażliwością. Z trudem jest powstrzymać się od łez czytając o głębokich fizycznych i psychicznych ranach żołnierzy walczących na froncie, ciężko także wtedy kiedy tak wspaniali ludzie ginęli za ojczyznę, a ich bliscy nie mogli się poddać, musieli dalej żyć..

 

Zastanawiam się co czuli po wojnie ci, którzy rozpętali to piekło..

 

Riley Purefoy i jego ukochana znają się od dziecka. Jednak między ich miłością stoi nie tylko wojna, lecz i rodzice dziewczyny. Nie wyobrażają sobie, aby ich córka mogła zostać żoną chłopaka pochodzącego z niższego stanu. Czy zakochanym uda się wygrać podwójną walkę?

 

– Nie myślałem, że mnie rzucisz – powiedział – Raczej, że zostaniesz ze mną. Z litości.

– A jeśli chciałam zostać z tobą z miłości?”

 

Julia i Peter Locke przed wojną byli szczęśliwym małżeństwem. Kiedy jednak Peter wyruszył na front wszystko zaczęło się zmieniać. Oboje załamani, nie potrafiący się zrozumieć nawzajem. Julia gorączkowo dbająca o swój wygląd, próbując odnaleźć się w ten sposób i zrobić na mężu niesamowite wrażenie po jego powrocie z wojny. Peter, załamuje się po stracie swoich ludzi, kiedy sam wciąż żyje. Zagubiony, nieświadomie zaczyna niewłaściwie postępować.

 

W jaki sposób przetrwać straszny czas, kiedy ludzie ranią się wzajemnie. Gdy wszyscy myślą, że inni obdarzają ich co najwyżej litością, bądź chcą odciąć się od świata, zamykają się w sobie.. Kiedy tak ciężko o nadzieję na lepsze jutro?

 

(…) Co to jest <<dobra myśl>> ? (…) Pamiętanie o tym, że wszystko się zmieni. I być może na lepsze. ”

 

Mimo, iż Louisa Young w powieści porusza bardzo trudny temat, dzięki plastycznemu językowi jakim posługuje się pisarka, czyta się ją jednym tchem. Książkę polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom wojny, czy tym o wrażliwym sercu. Uważam, że powinna to być dla każdego obowiązkowa pozycja.

 

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

(Józef Piłsudki)

 

Każdy powinien wiedzieć jak mocno poświęcali się nasi przodkowie w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej czy nawet powstań narodowowyzwoleńczych, abyśmy żyli, może nie w idealnym, lecz w wolnym kraju.

 

~~*~~*~~

Jeżeli spodobała Ci się recenzja, zapraszam do polubienia mojego fanpage’a na Facebooku.

 

 

Dziękuję Aleksandrze, za której sprawą dowiedziałam się o tej książce. Jako wielka miłośniczka historii a w szczególności lat 1795-1918 pobiegłam do biblioteki, aby czym prędzej ją wypożyczyć. Jest to jedna z najlepszych książek jakie ostatnio przeczytałam, na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę, na pewno będę chciała posiadać ją w swojej biblioteczce i na pewno, ale to na pewno na zawsze pozostanie w moim sercu. Jeszcze raz dziękuję imienniczko. ;)

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *