Projektant, Marius Gabriel

Projektant – Marius Gabriel

Książkę “Projektant” Mariusa Gabriela przeczytałam już dawno, lecz długo nie mogłam zabrać się za napisanie jej recenzji. I nie dlatego, że mi się nie podobała. Wręcz przeciwnie, moje odczucia wobec niej były bardzo pozytywne. Problem polegał na tym, że nie mogłam zebrać myśli, aby podzielić się z Wami moimi wrażeniami na jej temat. Jednak czas wreszcie to nadrobić.

Pochodząca z Ameryki Copper przybywa do Paryża wraz ze swoim mężem, który jest korespondentem wojennym. Ich małżeństwo przeżywa kryzys. Kobieta ma dość jego licznych zdrad i oczekiwań, że ona będzie to akceptować. Tak samo jak zastępowania wiecznie pijanego brytyjskiego dziennikarza George’a Fritchley’a-Bounda. Gdy sam nie jest w stanie pracować, kobieta robi za niego zdjęcia. Czasami pisze również artykuły, pod którymi dziennikarz podpisuje się swoim nazwiskiem.

Pewnego dnia Copper trafia do salonu Luciena Lelonga, gdzie poznaje Christiana Diora. Jej życie zaczyna się zmieniać. Najpierw znajduje martwego Fritchley’a-Bounda, następnie żąda od męża separacji, a potem zaczyna nowy etap, tym razem na własnych warunkach. W międzyczasie, między nią a Diorem nawiązuje się przyjaźń. Chociaż tak bardzo różni się od tego nieśmiałego, lecz niezwykle uzdolnionego projektanta, to znajduje z nim wspólny język. Kobieta stara się, aby jego wyjątkowy talent ujrzał cały świat. W tym celu wykorzystuje to, czym umie się perfekcyjnie posługiwać, aparat oraz maszynę do pisania.

„Sztuka zadowalania innych polega na umiejętności odkrywania, czego pragną zanim sami to odkryją.”

Akcja powieści “Projektant” toczy się w Paryżu tuż wyzwoleniu spod panowania Niemców w 1944 roku. Marius Gabriel w swojej książce opisuje jak wówczas wyglądało miasto i życie w nim. Porusza między innymi kwestię ograniczeń, z którymi musieli borykać się jego mieszkańcy, mimo odzyskanej wolności. Zwraca uwagę również na funkcjonowanie ruchów oporu i walkę z kolaborantami, polegającą przede wszystkim na ich gnębieniu. Fragmenty dotyczącego tego aspektu ogromnie mnie poruszyły.

Marius Gabriel posługuje się lekkim językiem, za sprawą którego lektura książki “Projektant” jest bardzo przyjemna. Kolejne strony pochłania się w mgnieniu oka. Tym bardziej, że autor stworzył ciekawą fabułę oraz świetnie wykreował bohaterów. W szczególności polubiłam główną bohaterkę – kobietę, która nie boi się zawalczyć o własne szczęście oraz realizację swoich marzeń. Cieszę się, że sięgnęłam po książkę Mariusa Gabriela pod tytułem “Projektant”. To powieść pełna pasji i emocji. Z czystym sercem mogę ją polecić innym czytelnikom.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Kobiece, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *