Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr - Frances Maynard

Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr – Frances Maynard

Powieść „Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr” jest literackim debiutem Frances Maynard. Główną bohaterką książki jest 27-letnia Elvira Carr, która ze względu na zaburzenia ze spektrum autyzmu nie ma w życiu ławo. Kobieta jest niezwykle ufna, nie znosi kłamstwa, a także wszelkich zmian. Wszystko odbiera zbyt dosłownie i ma spore problemy ze zrozumieniem figur retorycznych. Uwielbia za to czytać harlequiny i oglądać serial „Coronation Street”. Mogłaby również rozprawiać w nieskończoność na temat herbatników i zwierząt. W tych tematach jest prawdziwym ekspertem. Jednak według jej matki, to nie są przydatne umiejętności, które można wykorzystać w życiu.

Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr – Walka o samodzielność

Rodzice bojąc się o Elvirę, izolowali ją od świata i byli w stosunku do niej nadopiekuńczy. To sprawiło, że do końca nie potrafiła funkcjonować w społeczeństwie. Okazało się, że musi jednak szybko się tego nauczyć, gdy ojciec zmarł, a matka dostała udaru. Chcąc zawalczyć o własną samodzielność, Elvira postanawia opracować Siedem Reguł, które mają pomóc jej w relacjach z innymi osobami. Niestety w praktyce okazuje się, że ich wcielenie nie jest takie proste, jak początkowo się kobiecie wydawało. Skomplikowany, bezwzględny świat, pełen zakłamania oraz przemocy jest dla niej przytłaczający. Często czuje się zagubiona, przytłoczona i bezradna. Dodatkowo z czasem odkrywa tajemnice rodzinne, które kompletnie zwalają ją z nóg.

Chociaż tematyka książki „Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr” jest trudna, to Frances Maynard napisała ją prostym językiem. Zastosowała narrację pierwszoosobową, za sprawą której czytelnik może spojrzeć na całą historię z perspektywy Elviry. Poczuć na własnej skórze jej odczucia i emocje jakie jej towarzyszą w różnych sytuacjach, także tych bardzo nieprzyjemnych.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu a społeczeństwo

To powieść, która uczy tolerancji, wrażliwości, empatii, a także wyczucia. Za sprawą pewnych sytuacji, mających miejsce w życiu Elviry, zwraca uwagę, że osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu inaczej odbiera niektóre słowa czy zachowania. Osoby takie jak główna bohaterka „Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr” są łatwowierne i wierzą w dobroć wszystkich ludzi. Ciężko im ocenić czy ktoś jest naprawdę miły, czy tylko udaje, aby osiągnąć jakiś cel. Zdarzają się sytuacje, gdy obwiniają siebie za okrutne zachowanie kogoś innego. Autorka zwraca przez to uwagę, że takie osoby potrzebują wsparcia i pomocy w zrozumieniu pewnych aspektów przydatnych w życiu codziennym. Na szczęście Elvira może liczyć na kilka takich osób, ale o ile lepiej byłoby jej funkcjonować w społeczeństwie, gdyby było ich więcej.

Bardzo polubiłam się z główną bohaterką debiutanckiej powieści Frances Maynard. Z całego serca kibicowałam Elvirze Carr. Wierzyłam, że uda jej się przetrwać i nauczy się jak funkcjonować wśród innych ludzi. Bolało mnie, gdy spotykało ją coś złego i cieszyłam się z każdego najmniejszego sukcesu. Książka „Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr” jest przepełniona emocjami, a takie pozycje lubię najbardziej. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to samo wydanie książki – szybko mi się zniszczyło, mimo że o nią dbałam. Mam nadzieję, że zostanie ona wydana ponownie w lepszej oprawie, bo zdecydowanie na to zasługuje.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i S-ka, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *