Czy już zasnęłaś - Kathleen Barber

Czy już zasnęłaś – Kathleen Barber

 

Główną bohaterką książki „Czy już zasnęłaś” Katleen Barber jest Josie, która marzy o tym, aby całkowicie odciąć się od przeszłości. Pragnie nowego życia z dala od bolesnych wspomnień, które odcisnęły na niej mocne piętno. Zapomnieć o morderstwie ojca, zerwaniu kontaktu przez matkę, która wstąpiła do sekty, a także o  Lanie – siostrze bliźniaczce, która ją zdradziła. W tym celu przeprowadziła się z Elm Park do Nowego Jorku, zmieniła nazwisko i zaczęła żyć z czystą kartą. A przynajmniej tak jej się wydawało.

 

Kiedy wszystko zaczęło się układać w jej życiu pojawiła się Poppy Parnell wraz ze swoim internetowym podcastem „Ponowne spojrzenie. Morderstwo Chucka Buhrmana”, w którym postanowiła jeszcze raz prześledzić sprawę śmierci ojca Josie. Reporterka zastanawia się czy faktycznie nastoletni Warren Cave stoi za popełnieniem zbrodni, za którą został skazany. Rodzinna tragedia staje się sensacją w social mediach. W sieci pojawiają się teorie spiskowe i nieustannie toczą się dyskusje – oczywiście otagowane odpowiednimi hasztagami.

 

„Prawda nigdy nie jest skomplikowana. To po prostu prawda. Okoliczności mogą być skomplikowane, ale prawda zawsze jest jednoznaczna.”

 

Prywatne śledztwo Poppy powoduje, że rodzina w pewnym sensie jest wręcz zmuszona do nawiązania ze sobą kontaktu. Ich napięte relacje sprawiają, że to nie jest przyjemne spotkanie. Z każdym kolejnym podcastem na wierzch wychodzą kolejne rodzinne tajemnice, a wraz z nimi coraz więcej wątpliwości dotyczących morderstwa Chucka Buhrmana. Jednocześnie Josie stoi pod dylematem czy powiedzieć prawdę o swojej przeszłości swojemu aktualnemu partnerowi. Tak bardzo chciała uciec od tamtego życia, że nie jest to dla niej łatwe.

 

Przeszłość miesza się z teraźniejszością, wulkan emocji jest coraz potężniejszy, a wszystko bacznym okiem obserwuje cały kraj poprzez Internet. Również czytelnik może poczuć się jak jeden z internautów. Kathleen Barber w swojej debiutanckiej powieści wplata transkrypcje podcastów i wywiadów, a także fragmenty dyskusji toczących się na portalach społecznościowych.

 

„Między północą a wschodem słońca pojawiają się tylko kłopoty.”

 

Kathleen Barber stworzyła emocjonujący thriller psychologiczny, ale głównie pod względem skomplikowanych relacji panujących w rodzinie Buhrmanów. Aspekt morderstwa również jest ciekawy, ale dość przewidywalny. Nie trudno jest zorientować się kto faktycznie zabił ojca Josie, a nawet jakie miał ku temu motywy. Jednak aspekt psychologiczny był na tyle interesujący, że książka „Czy już zasnęłaś” w moim odczuciu jest naprawdę dobra. Lekki styl autorki sprawia, że czyta się ją szybko i z przyjemnością. Podobno na podstawie tej pozycji ma powstać serial wyprodukowany przez Reese Witherspoon. Jeśli faktycznie się pojawi, to z chęcią się z nim zapoznam.

 

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawnictwa Znak Literanova.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *