Izabela Dembińska, Pierwsze chwile z noworodkiem

Pierwsze chwile z noworodkiem – Izabela Dembińska

Niebawem w moim i Pawła życiu pojawi się nasze maleństwo. Jako świeżo upieczeni rodzice chcemy dobrze się przygotować już przed przyjściem na świat Anetki. Oboje nie mamy większego doświadczenia, jeśli chodzi o zajmowanie się noworodkami, więc staramy się chociaż zdobyć jak najwięcej wiedzy w tym zakresie. Oczywiście uczestniczyliśmy w Szkole Rodzenia, chociaż przez panującą pandemię, jedynie online. Z ogromną ciekawością sięgamy także po różne pomocne artykuły oraz książki. Jedną z nich jest drugi tom „Rodzić można łatwiej” stworzony przez położną Izabelę Dembińską pod tytułem „Pierwsze chwile z noworodkiem”.

Pierwsze na co zwróciłam uwagę sięgając po tę pozycję, to jej szata graficzna. Często spotykam się z poradnikami tego typu, w których jest mnóstwo tekstu, a do tego wszystko czarno-białe. Takie książki oczywiście są potrzebne, jednak w momencie, gdy chcemy znaleźć naprawdę szybko jedną konkretną informację, to czasami aż odechciewa się w niej cokolwiek szukać. A przynajmniej ja tak mam. Chociaż przyznam, że jestem osobą z natury bardzo niecierpliwą.

Mnóstwo przydatnej wiedzy w pigułce

Wracając jednak do książki „Pierwsze chwile z noworodkiem” położnej Izabeli Dembińskiej – bardzo podoba mi się, że jest taka kolorowa i przyjemna w odbiorze. W moim odczuciu autorka zawarła w pigułce całą niezbędną i praktyczną wiedzę dotyczącą zajmowania się noworodkiem tuż po urodzeniu. Styl autorki jest prosty, wszystko wytłumaczone jest w jasny sposób, przy pomocy naprawdę zrozumiałego języka. Dodatkowo książka skonstruowana jest właśnie w taki sposób, że z łatwością można odnaleźć to, co aktualnie nam jest potrzebne. Chociażby instrukcję jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy takiemu maleństwu. Mam oczywiście nadzieję, że takie sytuacje nie będą miały miejsca ani u mnie, ani u Was.

Położna w poradniku „Pierwsze chwile z noworodkiem” wyjaśnia wiele kwestii, począwszy od samego rozróżnienia terminów „noworodek” i „niemowlę”. Pojawia się temat laktacji czy porodu – zarówno siłami natury, jak i poprzez cesarskie cięcie. Przedstawia również krok po kroku co się dzieje tuż po porodzie tak, aby rodzice wiedzieli czego mogą się spodziewać i jak to wszystko w praktyce wygląda. W książce znajdziemy również wyszczególnione odruchy jakie możemy zaobserwować u nowonarodzonych dzieci.

W pozycji stworzonej przez Izabelę Dembińską znajduje się także rozdział poświęcony przygotowaniu domu dla dziecka, w którym porusza również temat pierwszej kąpieli oraz spaceru. Jednak osobiście najwięcej wiedzy wyniosłam z części książki poświęconej aspektowi jak wspomóc i zrozumieć dziecko. Dopiero czytając ten poradnik dowiedziałam się o istnieniu osteopaty noworodkowego oraz niemowlęcego. Autorka nie zapomina jednak także o mamach – ostatni rozdział poświęca fizjoterapii, która w wielu przypadkach może nam bardzo pomóc.

Ogromnie się cieszę, że ta pozycja trafiła w moje ręce. Znalazłam w niej dużo przydatnej wiedzy. Książka położnej Izabeli Dembińskiej pod tytułem „Pierwsze chwile z noworodkiem” zdecydowanie zostanie z nami na dłużej. Z całą pewnością jeszcze nie raz zajrzymy z Pawłem do tego poradnika, pamiętając przy tym słowa autorki ze wstępu:

„Kto może być bardziej kompetentną osobą niż ty, wystarczająco dobra mamo? Masz w sobie wszystko, co jest potrzebne twojemu maluszkowi, pozbądź się tylko potrzeby bycia idealnym rodzicem… Zaufaj sobie i raduj się rodzicielstwem, choć czasami będą cięższe dni, trudniejsze sytuacje. Mają one jednak pozytywny aspekt – prowadzą do naszego rozwoju.”

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Oficyna 4eM, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *