Czapkins

„Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” – Dominik Szczepański

 

31 stycznia 2018 roku pod wpływem krytycznych głosów na temat Tomka Mackiewicza napisałam wpis „Pasja ponad wszystko? – Tomasz Mackiewicz„. Był on też wywołany emocjami spowodowanymi informacją, że podczas akcji ratunkowej na Nanga Parbat Czapkins jednak nie został uratowany. Nie było takiej możliwości.

 

Chociaż nie znałam tego człowieka osobiście, jego historia bardzo mnie dotknęła i stała się prawdziwą inspiracją. Z tego względu chciałam poznać go chociaż z opowieści bliskich mu osób. Ogromnie się ucieszyłam, gdy okazało się, że Dominik Szczepański podjął się wydania książki na temat Tomka. Po „Spod zamarzniętych powiek” jego autorstwa sięgnęłam niedługo po akcji ratunkowej Denisa Urubko oraz Adam Bieleckiego na Nanga Parbat. Bardzo spodobała mi się ta pozycja i byłam pewna, że tym razem Dominik stworzy coś równie dobrego – o ile nie lepszego. Tym bardziej, że znał Tomka Mackiewicza osobiście. Był nawet świadkiem podczas jednej z jego wypraw na Nagą Górę. Jest współautorem książki „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, w której opisywał zmagania Czapkinsa podczas wyprawy, która miała miejsce w 2016 roku.

 

Bardzo dobra biografia

 

Intuicja mnie nie zawiodła. „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” to naprawdę znakomicie napisana biografia. Zarówno pod względem merytorycznym, jak również językowym. Widać, że autor bardzo się przygotował do jej stworzenia. Wszystko bardzo rzetelnie oraz  skrupulatnie przedstawił. Zachował także zdrowy dystans opisując wszelkie wydarzenia, na każdym etapie życia Tomka. Chociaż książka przepełniona jest emocjami, to powstrzymał się od jakiegokolwiek oceniania bądź idealizowania postaci Tomka Mackiewicza.

 

Dominik Szczepański wykonał, kolokwialnie pisząc, kawał solidnej roboty. Pojawił się w każdym miejscu, które odcisnęło piętno na życiu Tomka – podróżował od Działoszyna aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. Przeprowadził rozmowę z osobami, które znały Czapkinsa bardziej lub mniej – były jego bliskimi bądź w jakimś momencie, chociaż na chwilę, pojawiły się w jego życiu. Przede wszystkim spotkał się z żoną Tomka – Anną Solską-Mackiewicz oraz Elisabeth Revol, która towarzyszyła mu podczas ostatniej wyprawy. W książce pojawiły się także takie osoby jak siostra Tomka – Agnieszka, jego była żona Joanna, Marek Klonowski czy mieszkańcy wiosek znajdujących się pod Nanga Parbat.

 

Przedstawił cały przekrój życia Tomka Mackiewicza – od jego dzieciństwa, przez czasy burzliwej młodości i walki z nałogiem, aż po wyprawy na Nanga Parbat. Osobę Czapkinsa przedstawił chyba z każdej możliwej perspektywy – także z jego samego. W reportażu tym bowiem znajdziecie także fragmenty dziennika i korespondencji Tomka, a także rozmowy, które przeprowadził z nim Dominik we wcześniejszych latach. Dodatkowo w książce znajdują się wspaniałe zdjęcia idealne dopasowane do konkretnych części biografii.

 

Osobowość Tomka? Pełna sprzeczności mieszanka wybuchowa

 

Tomek Mackiewicz to człowiek, który był rozdarty między miłością do Nagiej Góry, a codziennym życiem z rodziną. Nieustannie się miotał w poszukiwaniu złotego środka, aby jednocześnie zdać egzamin jako mąż i ojciec, ale przy tym żyć w zgodzie z samym sobą. A jego osobowość była bardzo skomplikowana i trudna w obyciu – czasami nawet dla niego samego. Miał nieokiełznany charakter, nie lubił szufladkowania, za to kochał wolność. Posiadał też wielkie serce chętne do pomocy. Chociaż jest zapisany w historii polskiego himalaizmu zimowego, to nie przez wszystkich z tamtejszego środowiska został zaakceptowany. Wiele osób uważa go za nieodpowiedzialnego amatora, który wybrał drogę bycia outsiderem. Natomiast inni dostrzegają w nim nieokiełznaną duszę pełną pasji i ogromnej wytrwałości ku realizacji nawet tych największych marzeń.

 

Premiera książki  „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”

 

Wspomnę jeszcze o premierze książki  „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”, na której miałam okazję się pojawić. Wydarzenie odbyło się 23 stycznia 2019 roku w Centrum Premier, tj. przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Na spotkanie, oprócz autora książki Dominika Szczepańskiego, przybyła także Anna Solska-Mackiewicz. Wydawnictwo Agora stanęło na wysokości zadania – zaprosili także Grubsona, który w klimatycznej atmosferze wykonał kilka utworów – oczywiście między innymi „Na szczycie”. Aż miałam ciarki na całym ciele!

 

Chociaż czasami niełatwo zrozumieć jego decyzje czy wybory, to jego tragiczna historia mimo wszystko wywołuje mnóstwo emocji i niejednego poruszy do głębi. Jeśli interesuje Was osoba Tomka Mackiewicza i jego historia, to zachęcam Was do zapoznania się z książką Dominika Szczepańskiego „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. To pozycja zdecydowanie warta uwagi.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Agora, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *