Śnieg otulił cię bielą – Katarzyna Misiołek

Książka pod tytułem „Śnieg otulił cię bielą” autorstwa Katarzyny Misiołek, to zimowa powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Przeczytałam ją rok temu i pamiętam, że bardzo mi się spodobała. Nie trafiła do grona moich ulubieńców, ale cieszyłam się, że po nią sięgnęłam. To była dobra odskocznia od powieści świątecznych, bez konieczności rezygnowania z zimowego klimatu.

 

Dwudziestosześcioletnia Martyna Kalinowska wraca w swoje rodzinne strony, do zaśnieżonej bieszczadzkiej wsi, gdzie zmarła jej siostra. Dziewczyna przez wiele lat była pewna, że przyczyną śmierci było pęknięcie tętniaka. O tym, że przez cały czas była okłamywana dowiaduje się, gdy umiera jej mama. Jednak w dalszym ciągu komuś bardzo zależy, aby ukryć prawdziwy powód utraty życia przez Ewelinę. Mimo wszystko Martyna nie poddaje się póki nie uda jej się odkryć prawdy.

 

„…życie jest naj­pięk­niej­sze z po­wo­du swo­jej nie­prze­wi­dy­wal­no­ści. (…) Świat ma nam tyle do zaofe­ro­wa­nia. Mu­si­my tylko na­uczyć się brać.”

 

Katarzyna Misiołek w powieści „Śnieg otulił cię bielą” przeprowadziła fabułę dwutorowo. Część akcji dzieje się w 2019 roku, w momencie poszukiwania przez Martynę informacji o faktycznych losach swojej siostry (narracja pierwszoosobowa). Pozostałe rozdziały są retrospekcją z 2004 roku, czyli czasów młodzieńczego życia Eweliny i jej ostatnich chwil (narracja trzecioosobowa).

 

Chociaż głównym tematem książki jest świetne skonstruowany wątek kryminalny, to wciąż przeważają w niej elementy powieści obyczajowej. W “Śnieg otulił cię bielą” nie brakuje chociażby motywu miłości. Pojawia się także aspekt przyjaźni oraz relacji między członkami rodziny. Istotną kwestią jest zazdrość, dorastanie, młodzieńczy bunt, marzenia i złudne wyobrażenie dorosłego życia przez młodą osobę.

 

Nie wliczając opowiadania z antologii „Zima w Pensjonacie pod Bukami”, było to dla mnie pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, ale na pewno nie ostatnie. Polubiłam styl pisania autorki, który sprawia, że treść książki wręcz się pochłania. Widać również, że potrafi stworzyć emocjonalną oraz intrygującą historię, znakomicie wykreować bohaterów i uraczyć czytelnika trudną do rozwiązania zagadkę.

 

Jeśli potrzebujesz odskoczni od świątecznych powieści, ale nadal masz ochotę na zimową aurę i lubisz wątki kryminalne, to konieczne sięgnij po „Śnieg otulił cię bielą” Katarzyny Misiołek. I niech nie zmyli Cię okładka, która chociaż jest piękna, to nie do końca oddaje tego, co znajduje się wewnątrz tej książki.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Filia, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Przeczytaj również recenzje antologii z opowiadaniem autorki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *