Perfekcyjna rodzina, Alex Dahl

Perfekcyjna rodzina – Alex Dahl

Gdy dotarły do mnie bardzo pozytywne opinie na temat książki “Perfekcyjna rodzina” autorstwa Alex Dahl, postanowiłam czym prędzej po nią sięgnąć. Nie ukrywam, że miałam wobec niej bardzo duże wymagania, skoro zbierała same zachwyty. Byłam ciekawa, czy po lekturze tej powieści również je podzielę.

 

Historia rozpoczyna się, gdy siedmioletnia Lucia Blix po raz pierwszy ma nocować u koleżanki. Zaprosiła ją do siebie Josephine, która niedawno zaczęła chodzić z nią do jednej klasy. Następnego dnia dziewczynkę miał odebrać jej ojciec, jednak nagle słuch o niej zaginął. Dom, w którym miała przebywać świecił pustkami, wszystkie rzeczy zniknęły. Josie i jej mama również rozpłynęły się w powietrzu.

 

“Perfekcyjna rodzina” to świetne napisany thriller psychologiczny, w którym nie brakuje emocji. Z tej pozycji aż kipi od bólu i tęsknoty, jak również ukrytych pragnień oraz głęboko zakopanych tajemnic. Bardzo podoba mi się zabieg poprowadzenia narracji z perspektywy kilku osób, w tym z punktu widzenia porwanej dziewczynki. W ten sposób czytelnik ma możliwość poznać sposób myślenia każdej z postaci oraz uczucia jakimi kierują się w różnych sytuacjach. Autorka naprawdę znakomicie skonstruowała osobowości bohaterów, więc tym bardziej byłam ciekawa, co dzieje się w ich umysłach.

 

“(…) wszyscy wykraczamy poza to, co okazujemy otoczeniu, nawet współmałżonkowi czy dzieciom. Rozciągają się w nas rozlegle, nieujawnione przestrzenie, i nie wiadomo, co może je wypełnić.”

 

Również fabuła jest niebanalna, doskonale przemyślana oraz bardzo dobrze przedstawiona. Od samego początku ogromnie porusza, trzyma w napięciu i intryguje. Ponadto skłania do tego, aby na nowo przemyśleć sobie pewne sprawy, między innymi te dotyczące bezpieczeństwa w sieci i publikacji wizerunku swoich dzieci w Internecie.

 

Odnoszę wrażenie, że Alex Dahl przemyślała sobie całą historię dokładnie w każdym calu. Nawet miejsca porwania nie jest przypadkowe, ponieważ autor wybrał Norwegię, czyli jeden z najbezpieczniejszych krajów. Sposób, w jaki została odebrana dziewczynka swoim rodzicom także jest nietuzinkowy, nie wspominając o motywie, który sprawił, że taka sytuacja miała miejsce.

 

Tuż po lekturze nie do końca rozumiałam aż takich zachwytów nad tą pozycją. Jednak z perspektywy czasu uważam, że „Perfekcyjna rodzina” to naprawdę fenomenalny i wart przeczytania thriller psychologiczny. Jedynie mogę się przyczepić tego, że jest zbyt rozwleczona. W moim odczuciu czytałoby się ją lepiej, gdyby była skrócona, nawet kosztem niektórych wątków. Mimo tego małego minusa, polecam.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Filia, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *