Karolina Wójciak, Apka, książka

Apka – Karolina Wójciak

Karolina Wójciak to autorka, po której twórczość sięgam w ciemno, dlatego nawet się nie zastanawiałam nad przeczytaniem książki “Apka”. Za każdym razem jestem niesamowicie ciekawa czym tym razem zaskoczy mnie ta autorka. W to, że na pewno tak będzie, nawet nie wątpię, ponieważ u Karoliny nie może być przewidywalnie. Każde jej dzieło jest nieszablonowe, zawiłe i niejednokrotnie wbijające w fotel. “Apka” również właśnie taka jest.

 

Kolejną cechą charakterystyczną twórczości Karoliny Wójciak jest to, że przed rozpoczęciem lektury jej książek lepiej wiedzieć jak najmniej o ich fabule. Im więcej odkrywa się samemu, tym większe emocje i.. osłupienie. Tak, ta autorka potrafi wywołać totalny zamęt w głowie. Dlatego również tym razem wspomnę jedynie, że historia krąży wokół tematu bezpieczeństwa w sieci i konsekwencji wynikających z działań podejmowanych w Internecie. Pojawia się motyw hejtu, pieniędzy oraz poczucia władzy. Historia toczy się dwutorowo. Pierwszy wątek rozpoczyna się od opublikowania na Instagramie relacji z pewnej randki, a drugi od kupna luksusowego apartamentu… za cudze pieniądze.

 

„Wszystko, co się dzieje w Internecie, ma konsekwencje w realu. Nie mamy, jak postacie w grze, kilku żyć. Nie można życia zrestartować.”

 

“Apka” to kolejna świetna książka Karoliny Wójciak. Podobała mi się najmniej ze wszystkich, które już przeczytałam, ale nie ze względu na jej poziom, ale własne preferencje. To w dalszym ciągu kawał znakomitej lektury. W szczególności pod względem warsztatowym Karolinie napisała ją rewelacyjnie. Tylko niestety nie wszystkie wątki przypadły mi do gustu, a niektóre potoczyły się zupełnie nie po mojej myśli. W moim odczuciu “Apka” jest też brutalniejsza od pozostałych pozycji spod pióra tej autorki, które miałam okazję przeczytać. Uwielbiam książki Karoliny Wójciak za to, że są tak mocne, ale tu pewne sceny dostarczyły mi aż za nadto szokujących i odrażających wrażeń. Wydaje mi się, że dla bardziej wrażliwych czytelników mogą być one nie do przełknięcia. To pozycja raczej dla osób dorosłych, które posiadają naprawdę mocne nerwy.

 

„Internet to miejsce, w którym można spotkać przyjaciół, ale jeszcze szybciej wrogów.”

 

Trzeba jednak przyznać, że “Apka” zdecydowanie skłania do myślenia i pokazuje jak daleko idące są reperkusje podejmowanych przez nas decyzji. Miedzy innymi właśnie z tego powodu to książka zdecydowanie warta przeczytania. Chociaż nie znajduje się w top moich ukochanych pozycji Karoliny Wójciak, to i tak polecam ją z całego serca.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Literackiego, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Przeczytaj również recenzje innych książek Karoliny Wójciak:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *