Bluszcz, Anna H. Niemczynow, Anna Niemczynow, Wydawnictwo Luna, książka na jesień

Bluszcz – Anna H. Niemczynow

 

Chociaż książki Anny H. Niemczynow pokochałam, to po powieść “Bluszcz” sięgałam z pewnymi z obawami. Nie były one niczym uzasadnione i zupełnie nie wiem czemu się we mnie pojawiły. W każdym razie zniknęły tuż po przeczytaniu kilku pierwszych zdań, a już w połowie poczułam, że ta pozycja trafi na listę moich ulubionych. Z każdą kolejną stroną tylko się w tym utwierdzałam. To druga najlepsza książka tej autorki jaką miałam okazję przeczytać.

 

“Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów, szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.”

 

W życiu zdarza się, że to z pozoru najbliższe osoby podcinają nam skrzydła, odbierają nam pewność siebie i sprawiają, że z każdym dniem maleje nasze poczucie własnej wartości. Tak było też w przypadku Julity. Stara się, aby inni uważali, że prowadzi wspaniałe, wręcz sielskie życie. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Kobieta od lat mieszka w jednym domu z tyranem, który ją wykorzystuje i znęca nad nią psychicznie. Dodatkowo tak mąci jej w głowie, że o to co złe, obwinia samą siebie. Wszystko się zmienia za sprawą jednego wydarzenia.

 

Naprawdę rzadko płaczę na książkach, chyba dlatego, że jestem wzrokowcem. Jednak Anna H. Niemczynow wywołała we mnie łzy połączone z bólem brzucha, gulą w gardle i napięciem całego ciała. Ta autorka potrafi tak pisać, że wszystko momentalnie pojawia się przed moimi oczami. A wówczas, podczas takich sytuacji jak te, które miały miejsce w książce “Bluszcz”, po prostu pękam.

 

“Życie nie za­wsze pły­nie tak, jak byśmy tego chcie­li, ale to prze­cież od nas za­le­ży, ja­ki­mi emo­cja­mi ob­da­rza­my sta­wia­ne na na­szej dro­dze do­świad­cze­nia.”

 

Anna H. Niemczynow stworzyła niezwykle refleksyjną, emocjonalną i wielowątkową powieść. W historii zawartej na jej stronach ukazuje jak ogromne konsekwencje mogą mieć wpajane nam z pokolenia na pokolenie przekonania. W przekonaniu naszych przodków mogły być dobre i słuszne, lecz w naszym przypadku mogą już prowadzić do naprawdę przykrych skutków. To opowieść o nowych początkach, rodzinnych relacjach, przyjaźni i miłości. Autorka porusza w niej również kwestie różnego rodzaju uzależnień oraz intymnych problemów, które wywołują w ludziach wstyd, blokadę, a także zamknięcie się w sobie.

 

Książka “Bluszcz” autorstwa Anny H. Niemczynow to bardzo ciężka, lecz wartościowa pozycja, która porusza do głębi i skłania do refleksji. A przede wszystkim daje nadzieję na lepsze jutro i pokazuje jak silni potrafimy być, chociaż często nie jesteśmy tego świadomi. Zdecydowanie polecam.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Luna, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Przeczytaj również recenzje innych książek i opowiadań, które napisała Anna H. Niemczynow:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *