W maratonie życia, Anna H. Niemczynow, książka, debiut, powieść

W maratonie życia – Anna H. Niemczynow

 

Ogromnie ucieszyłam się, że Wydawnictwo Luna postanowiło wydać wznowienie “W maratonie życia”, czyli debiutanckiej powieści Anny H. Niemczynow. Pokochałam twórczość tej polskiej autorki i byłam ciekawa książki, od której zaczęła się jej przygoda z pisaniem.

 

Zgodnie z tytułem, głównym motywem powieści “W maratonie życia” jest bieg na 42,195 km. To właśnie podczas tego dystansu Matylda postanawia przemyśleć swoje życie i rozliczyć się z przeszłością. Główną bohaterkę książki życie doświadczyło na wielu płaszczyznach. Ma za sobą sporo doświadczeń, z których musi wyciągnąć wnioski, a następnie zamknąć wszystkie związane z nimi rozdziały.

 

„Kiedy tkwimy jedną nogą w przeszłości, nie jesteśmy w stanie postawić kolejnego kroku w przyszłość”

 

Widać, że od samego początku Anna H. Niemczynow miała zadatki do pisania bardzo życiowych powieści, takich które mocno skłaniają do myślenia. Jednak po “W maratonie życia” zdecydowanie można dostrzec, że jest to pierwsza książka w dorobku tej autorki. Niestety jest to widoczne w stylu, który nie do końca był dopracowany. Pierwsza połowa książki w moim odczuciu jest trochę chaotyczna, przez co można się w niej pogubić. Na szczęście drugą część autora już lepiej poprowadziła i ją przeczytałam znacznie szybciej. Dobrze też wiedzieć, że Anna H. Niemczynow nie spoczęła na laurach i wciąż szlifuje swój język oraz sposób pisania. Na szczęście obecnie pisze zdecydowanie lepiej.

 

„Nie wymagaj od życia, że dostaniesz to, czego sobie życzysz, ale rób wszystko, aby to dostać.”

 

Autorka „W maratonie życia” porusza naprawdę warte uwagi kwestie. Potrafi także wywołać emocje i zmusić do przemyślenia pewnych kwestii. Pojawia się w niej aspekt miłości w różnorakich odsłonach – od tej toksycznej bądź zrodzonej z romansu, poprzez rodzicielską, aż po tą, którą uczymy się kierować do nas samych. To historia walki o siebie – o poczucie akceptacji, szczęścia i satysfakcji z własnego życia. Anna H. Niemczynow pokazuje w tej książce również to, że nic nie dzieje się przez przypadek, a każde doświadczenie ma odzwierciedlenie w decyzjach, które podejmujemy w późniejszym życiu.

 

„Bieganie nie zmieni przeszłości, ale może ukształtować przyszłość…”

 

Na uwagę zasługuje także okładka tej książki. To zdecydowanie jedna z moich ulubionych spośród książek Anny H. Niemczynow. Prezentuje się naprawdę piękne, jest taka subtelna i delikatna, a do tego wykonana w cudownej kolorystyce. Oby więcej takich na polskim rynku wydawniczym. W ogólnym rozrachunku, warto przymknąć oko na mankamenty “W maratonie życia” i sięgnąć po tę pozycję. Chociaż nie w pierwszej kolejności. Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z twórczością Anny H. Niemczynow, to polecam sięgnięcie w pierwszej kolejności po inną jej książkę, chociażby “Jeszcze gramy w zielone” bądź “Bluszcz”.

 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Luna, a jeśli zakupisz książkę klikając jedną z opcji poniżej, ja otrzymam z tego niewielką prowizję:

Przeczytaj również recenzje innych książek i opowiadań, które napisała Anna H. Niemczynow:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *